نمایندگی هیمالیا در رباط کریم

نمایندگی هیمالیا در رباط کریم

نمایندگی هیمالیا در رباط کریم

محصولات الکترونیکی هیمالیا در سراسر تهران در اختیار مشتریان عزیز است و این برند خوش اواز جایگاه خوبی در این صنعت دارد. اما باید هنگام خرید این برند از مغازه ای که از ان خرید می کنند،

کاملا اطمینان داشته باشید.ترجیحا از جایی خرید کنید که یا نمایندگی هیمالیا باشد یا مغازه ای به نام باشد یا شما از ان مغازه اطمینان داشته باشید. به این صورت از خرید دستگاه الکترونیکی خود اطمینان حاصل کنید.خیلی از تعمیرات اولیه دستگاه های الکترونیکی فقط به خاطر دقت نکردن کافی هنگام خرید اولیه است.

 

درباره برند هیمالیا و نمایندگی هیمالیا در رباط کریم

شرکت هیمالیا دارای بزرگترین کارخانه و کارکنان است که در سال 1350 تاسیس شد و تولید لوازم خانگی را شروع کرد. این کارخانه دارای چهل هزار پرسنل در این برند کار می کنند. این افراد و مساحت زیاد کارخانه همه تحت ساخت و ساز در فاز تحقیق و توسعه هستند.

در سال 1370 بود که این برند در بازار به شهرت رسید و کسب استانداردهای ملی ایران کرد. در گذر زمان هم توانست فروشگاه آنلاین خودشان را به نام هیمالیا راه اندازی کنند.

طراحی محصولات جدیدی را با همکاری شرکت بتاکو ایتالیا در سال 1380 داشت و همینطور استاندارهای بین المللی ایزو 9001 ، 2000 و استفاده از تکنولوژی تولید شرکت AEG آلمان در همین سال.

در دهه های 1390 به بعدم کارخانه تولید را گسترش دادن و شروع تولید محصولات جدید با فناوری کردند.

خدمات پس از فروش هر محصولی مهم ترین بخش خرید هر محصول الکترونیکی است و هر فردی قبل از خرید به این موضوع اهمیت خاصی قائل می شود. ما با پشتیبانی سالانه برای محصول الکترونیکی شما، از قبیل یخچال و هود و پکیج جلوگیری می کنیم از هر نوع خرابی یا مشکل جدی در آینده جلوگیری می کند.

 

می دانید علت سرد نشدن یخچال چیست

اول از همه باید مطمئن شوید که برق دستگاه وصل است و از وصل بودن پریز یخچال به برق مطمئن شوید. دوم از بسته بودن درست درب یخچال اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن است سرما به راحتی از یخچال خارج شود. سوم ممکن قطعه ای از یخچال خراب شده باشد و باعث شده که هوای سرد یخچال گردش نداشته باشد.

چهارم سیستمی به نام یخ زدایی داخل یخچالتان واقع شده که یک قطعه مهم در یخچال است، ممکن است این قطعه به دلیلی کار نکند. پنجمین علت می تواند لی باشد که گاز دستگاه نشتی داشته باشد. ششمین مورد این هست که ممکنه قطعه ای به نام کمپرسور در یخچال خراب شده باشد یا اینکه کلا موتور کار نکند و در آخر هم ممکن است برد الکترونیکی معیوب باشد.

تمام این مطالبی که در این مقاله در مورد نمایندگی هیمالیا می خوانید به شما در رابطه با یخچال هیمالیا نهایت کمک را میکند تا بتوانید درست ترین نمایندگی را برای یخچال هیمالیا انتخاب کنید

 نمایندگی هیمالیا در چه شعبه هایی وجود دارد ؟

یخچال هیمالیا دارای چندین نمایندگی مختلف در سر تا سر ایران هست . مصرف کننده های عزیز باید دقت کنند که نزدیک ترین نمایندگی را برای تعمیر یخچال خود انتخاب کنند تا هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ زمان کیفیت کافی برای خود در نظز داشته باشند که پیشنهاد ما انتخاب نمایندگی های تهران، اسلامشهر، پاکدشت، پرند، قرچک، دماوند، رودهن و از همه بهتر نمایندگی رباط کریم با بهترین و کاربلد ترین تعمیرکار ها است.

 

نمایندگی هیمالیا در رباط کریم - نوین امداد1
نمایندگی هیمالیا در رباط کریم – نوین امداد1

 

دمای مطلوب برای یخچال فریزر

دمای یخچال خیلی مهم است که مطلوب باشد نه خیلی گرم باشد که باعث خرابی مواد غذایی شود و نه خیلی سرد که هم به موتور یخچال فشار بیارود و هم باعث یخ زدگی وسائل شود. سرمای یخچال هیمالیا کاهش دما رشد و تکثیر باکتری ها را کند میکند.

بهترین دمای ممکن طبق سازمان غذا و داروی آمریکا برای نگهداری مواد غذایی از 1.7 درجه سانتی گراد تا 3.7 درجه سانتی گراد پیشنهاد شده است. روی بعضی از یخچال ها دارای صفحه نمایشگر است که دمای داخل یخچال و فریزر داخل را به شما نشانن می دهد و با این کاربرد خیلی راحت شما می توانید دما را برحسب محیط اطاف یخچال تنظیم کنید.

در صورت نداشتن یخچال با نمایشگر کافی است دماسنجی تهیه کنید، سپس آن را به مدت 20 دقیقه در یخچال بگذارید، پس از 20 دقیقه درب یخچال را بازکرده و دمای آنرا با دمای روی درب خود مقایسه کنید .بعد از آن می توانید دمای محیط را اندازه بگیرید و در فریزر ها هم در داخل به صورت 1 تا 7 مشخص شده است.

برای نگهداری گوشت، مرغ، سبزیجات به صورت منجمد دمای مورد نیاز شما عدد 18 درجه سانتی گراد زیر صفر است.

نکاتی که باید توجه کنید:

غذای گرم – همان طور که بارها تکرار شده غذای گرم را به هیچ عنوان داخل یخچال یا فریزر قرار ندهید، این کار باعث فشار به موتور است. مواد غذایی داغ را بگذارید، خنک شود یا هم دما شود، سپس داخل یخچال بگذارید. پرکردن یخچال باعث افزایش سرمای یخچال فریزر شما، در نتیجه فشار به موتور می شود. میشود .

 

نمایندگی هیمالیا در رباط کریم - نوین امداد1
نمایندگی هیمالیا در رباط کریم – نوین امداد1

 

قطغه ای به نام دریچه دمپر

همان طور که می دانیم سرمای یخچال از انتقال سرمای فریزر به یخچال است. یک دریچه با باز و بسته شدن خارج کردن هوای سرد فریزر، باعث تنظیم دمای یخچال می شود .ممکن است یخ زدگی در این دریچه ببینید این طبیعی است.

 

تعمیرات و عیب یابی یخچال و فریزر و هود و پکیج با نمایندگی نوین امداد

 

نحوه عیب یابی ترموستات و رفع یخ زدگی یخچال

ترموستات یک مدل سنسور میباشد اما از نوع قدیمی ، احتمالا تقریبا متوجه عیب یخچال شدید .

ترموستات یخچال توسط نوعی گاز در استوانه ( لوله ترموستات ) و تغییر حجم گاز باعث قطع و وصل موتور میشود .

جالب است ما دمای یخچال را با یک ولوم برروی ترموستات معیین میکنیم ، اگر ترموستات به هر دلیل ( سوراخ شدن لوله ، از بین رفتن ولوم ) یکسره شود و مدام موتور یخچال در مدار قرار بگیرید مواد غذایی درون یخچال یخ میزند .

برای تست ترموستات توسط اهم متر مقاومت بین پایه های ترموستات را در درجه های مختلف (1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 5 ) اندازه گیری میکنیم . باید مقدار های متفاوت اما نزدیک بهم را نشان دهد .

در ادامه اگر با این تست به نتیجه ای نرسیدید ترموستات را در دماهای مختلف چک کنید حتما ایراد را پیدا خواهید کرد .

 

پشتیبانی و خدمات پس از فروش نوین امداد سال ها با شما ….

 

نشتی و جمع شدن آب در یخچال یا فریزر

آب در کف یخچال یا فریزر جمع میشود ، این دیالوگی است که ما بارها شنیده ایم حالا میخواهیم بگوییم چگونه این مشکل را در یخچال عیب یابی کنیم  .

آیا میدانستید آب حاصل از ذوب شدن برفک یخچال فریزر شما توسط یک شیلنگ ( داخل بدنه یخچال ) به پشت موتور منتقل میشود .

این کار باعث تخلیه آب و خنک شدن موتور میشود ، انگار با یک تیر دو نشون رو بزنی .

خوب حالا امکان مسدود شدن این قسمت توسط یخ یا قطعات خارجی وجود دارد و همین مشکل ساده میتواند باعث بروز این مشکل در یخچال فریزر شود .

در برخی از مدل های یخچال برای جلوگیری از یخ زدن آب داخل لوله یک المنت بنام المنت درین تعبیه شده است ، گاهی هم از کار افتادن یا سوختن این المنت باعث بروز چنین مشکلی میشود. پس حتما از پشتیبانی سالیانه استفاده کنید.

 

 

نمایندگی هیمالیا در رباط کریم - نوین امداد1
نمایندگی هیمالیا در رباط کریم – نوین امداد1

 

برد الکترونیکی چگونه در یخچال صدا ایجاد میکند ؟

تجربه در تعمیر و عیب یابی یخچال فریزر به ما نشان داده که در برخی اوقات رله های راه انداز روی برد میتوانند صدای زیادی در یخچال ما بوجود بیاورند .

اگر دقت کرده باشید زمانی که موتور یخچال شروع بکار میکند ، قبل از شروع یک صدا شبیه به صدای کلیک شنیده میشود .

اگر رله ها یا موتور یخچال خراب باشد این رله بارها قطع و وصل میشود و چون این قطع و وصل سریع اتفاق می افتد صدای زیاد و غیر قابل تحملی را بوجود می آورد .

سوختن موتور یخچال

 

عیب یابی ارور یخچال فریزر و ساید بای ساید

ارور یک راهنما بسیار خوب برای تشخیص عیب یخچال فریزر و ساید بای ساید و در نهایت تعمیر آن میباشد .

با پیشرفت علم در جهت آسایش و راحتی یک سیستم عیب یاب خودکار جهت محافظ و عیب یابی یخچال فریزر طراحی شده است .

این سیستم در زمانی که هرکدام از قطعات بدرستی کار نکنند وارد عمل میشود و با دادن اخطار به صورت بوق ممتد یا کد یا روشن شدن یه چراغ خاص به ما هشدار میدهد .

هرکدام از این عدد یا چراغ یا خط هایی که برروی صفحه نمایش ایجاد میشوند دارای معنا و مفهوم خاصی هستند .

در این قسمت دفترچه ارور چند یخچال فریزر را برای شما گذاشته ایم .

عواملی که باعث مشکل در یخچال میشود ؟

نرفتن به نمایندگی هیمالیا و درست تعمیر نکردن یخچال یکی از این مشکلات هست با اینکه هنوز گارانتی یخچال در دسترس هست اما به تعمیر یخچال اقدام نمیکنید و این مشکل پی در پی باعث خرابی بیشتر یخچال می شود . از این رو باید حتما به  پشتیبانی و خدمات پس از فروش یخچال هیمالیا دقت کنید.

 

 

امتیاز ما

 

Representation of the Himalayas in Robat Karim

Himalayan electronic products are available to dear customers throughout Tehran, and this well-known brand has a good position in this industry. But when buying this brand from the store from which they buy,

Be absolutely sure. Preferably buy from a place that is either a representative of the Himalayas or a shop called or you can be sure of that shop. This way, make sure you buy your electronic device. Many of the initial repairs of electronic devices are only due to not being careful enough when making the initial purchase.

About Himalayan brand and Himalayan representative in Robat Karim

Himalaya Company has the largest factory and staff, which was established in 1350 and started producing home appliances. The factory has forty thousand employees working in this brand. These people and the large area of ​​the factory are all under construction in the research and development phase.

It was in 1991 that this brand became famous in the market and gained the national standards of Iran. In time, they were able to launch their own online store called the Himalayas.

He designed new products in collaboration with the Italian company Betaco in 2001, as well as the international standards of ISO 9001 and 2000 and the use of the production technology of the German company AEG in the same year.

In the 1390s onwards, they expanded the production plant and started producing new products with technology.

After-sales service of any product is the most important part of buying any electronic product and every person pays special attention to this issue before buying. With our annual support for your electronic product, such as refrigerators, hoods and packages, we prevent any serious breakdowns or problems in the future.

Do you know why the refrigerator does not cool down?

First of all, make sure that the power supply of the device is connected and make sure that the refrigerator socket is connected to the power supply. Second, make sure the refrigerator door is closed properly as cold may come out of the refrigerator easily. Third, a piece of the refrigerator may have broken down, causing the cold air in the refrigerator to circulate.

Fourth, there is a system called defrost inside your refrigerator, which is an important part of the refrigerator, this part may not work for some reason. The fifth reason could be that the device gas is leaking. The sixth case is that a part called the compressor in the refrigerator may be broken or the engine may not work at all and in the end the electronic board may be defective.

All this information that you read in this article about Himalayan dealership will help you in relation to Himalayan refrigerator so that you can choose the right dealership for Himalayan refrigerator.

In which branches is there a Himalayan representative?

The Himalayan glacier has several different agencies throughout Iran. Dear consumers, you should be careful to choose the nearest dealer to repair your refrigerator in order to have enough quality for themselves both in terms of cost and time. We suggest choosing dealers in Tehran, Islamshahr, Pakdasht, Parand, Qarchak, Damavand, Roodehen and best of all Robat Karim represent the best and most skilled repairmen.

Himalayan Representation in Robat Karim – Novin Emdad 1

Optimal temperature for the refrigerator-freezer

The temperature of the refrigerator is very important to be optimal, not too hot to spoil the food, and not too cold to put pressure on the refrigerator motor and freeze the equipment. The cold of the refrigerator slows down the growth and multiplication of bacteria.

According to the US Food and Drug Administration, the best possible temperature for storing food is from 1.7 ° C to 3.7 ° C. Some refrigerators have a display that shows you the temperature inside the refrigerator and freezer inside, and with this very easy use, you can adjust the temperature according to the environment around the refrigerator.

If you do not have a refrigerator with a display, it is enough to prepare a thermometer, then put it in the refrigerator for 20 minutes, after 20 minutes, open the refrigerator door and compare its temperature with the temperature on your door. After that, you can measure the ambient temperature. Measure and in the freezers, it is marked 1 to 7 inside.

To store frozen meat, poultry, and vegetables, the temperature you need is 18 degrees Celsius below zero.

Things to note:

Hot food – As has been said many times, do not put hot food in the refrigerator or freezer at all, this will put pressure on the engine. Refrigerate hot food, cool or cool, then refrigerate. Filling the refrigerator increases the coldness of your refrigerator-freezer, thereby putting pressure on the engine. Is.

Himalayan Representation in Robat Karim – Novin Emdad 1

A drop called a damper valve

As we know, the cold of the refrigerator is the transfer of cold from the freezer to the refrigerator. A valve opens and closes to release the cold air from the freezer, which regulates the temperature of the refrigerator. You may see frost in this valve, this is normal.

Repair and troubleshooting of refrigerators, hoods and packages with a new relief agency

How to troubleshoot the thermostat and freeze the refrigerator

The thermostat is a sensor model, but of the older type, you probably almost noticed a severe refrigerator defect.

The refrigerator thermostat is connected to the engine by a kind of gas in the cylinder (thermostat tube) and a change in the gas volume.

Interestingly, we determine the temperature of the refrigerator with a volume on the thermostat, if the thermostat is completely closed for any reason (tube perforation, volume loss) and the refrigerator motor is constantly in circuit, food will freeze inside the refrigerator.

To test the thermostat with an ohmmeter, we measure the resistance between the thermostat bases in different degrees (1, 2, 3, 4, 5). It should show different but close values.

Next, if you do not get a result with this test, check the thermostat at different temperatures, you will definitely find a problem.

Leakage and accumulation of water in the refrigerator or freezer

Water collects on the floor of the refrigerator or freezer, this is a dialogue that we have heard many times, now we want to say how to troubleshoot this problem in the refrigerator.

Did you know that the water from the thaw of your refrigerator-freezer is transferred to the back of the engine by a hose (inside the body of the refrigerator).

This drains the water and cools the engine, as if you were pointing a double arrow.

Well, now it is possible to block this part by ice or foreign parts, and this simple problem can cause this problem in the refrigerator-freezer.

In some models of refrigerators, an element called a drain element is installed to prevent water from freezing inside the pipe, and sometimes the failure or burning of this element causes such a problem.

Himalayan Representation in Robat Karim – Novin Emdad 1

How does an electronic board make sound in the refrigerator?

Experience in repairing and troubleshooting refrigerators and freezers has shown us that sometimes on-board starter relays can make a lot of noise in our refrigerators.

If you are careful when the refrigerator motor starts, a clicking sound is heard before starting.

If the relays or the refrigerator motor are broken, this relay will be disconnected and reconnected many times, and because this disconnection occurs quickly, it will cause a lot of unbearable noise.

Burning refrigerator engine

Troubleshooting refrigerator-freezer and side-by-side errors

Error is a very good guide to diagnose the defect of the refrigerator and freezer side by side and finally repair it.

With the advancement of science for the comfort and convenience of an automatic troubleshooting system designed to protect and troubleshoot the refrigerator-freezer.

The system activates when any of the components are not working properly and alerts us by giving a continuous beep or code or by turning on a specific light.

Each of these numbers or lights or lines that are created on the screen have a special meaning and concept.

In this section, we have provided you with the error booklet of some refrigerators and freezers.

Factors that cause problems in the refrigerator?

Not going to the Himalayan dealership and not repairing the refrigerator properly is one of these problems, although the refrigerator warranty is still available, but you do not repair the refrigerator, and this problem causes the refrigerator to break down more and more. Therefore, you must pay attention to the support and after-sales service of the Himalayan refrigerator.